Dairyland Power Cooperative

Our Members

Class A Members
Wisconsin
  1. Barron Electric Cooperative/Barron
  2. Bayfield Electric Cooperative, Inc./Iron River
  3. Chippewa Valley Electric Cooperative/Cornell
  4. Clark Electric Cooperative/Greenwood
  5. Dunn Energy Cooperative/Menomonie
  6. Eau Claire Energy Cooperative/Fall Creek
  7. Jackson Electric Cooperative/Black River Falls
  8. Jump River Electric Cooperative, Inc./Ladysmith
  9. Oakdale Electric Cooperative/Oakdale
  10. Pierce Pepin Cooperative Services/Ellsworth
  11. Polk-Burnett Electric Cooperative /Centuria
  12. Price Electric Cooperative, Inc./Phillips
  13. Richland Electric Cooperative/Richland Center
  14. Riverland Energy Cooperative/Arcadia
    (6/1/99 merger of Buffalo and Trempealeau)
  15. St. Croix Electric Cooperative/Hammond
  16. Scenic Rivers Energy Cooperative/Lancaster
    (7/1/99 merger of Crawford and Grant-Lafayette)
  17. Taylor Electric Cooperative/Medford
  18. Vernon Electric Cooperative/Westby

Iowa

  1. Allamakee-Clayton Electric Cooperative, Inc./Postville
  2. Hawkeye REC/Cresco
  3. Heartland Power Cooperative/Thompson & St. Ansgar

Minnesota

  1. Freeborn-Mower Cooperative Services/Albert Lea
  2. People's Energy Cooperative/Oronoco
  3. Tri-County Electric Cooperative/Rushford
Illinois
  1. Jo-Carroll Energy./Elizabeth

Class B Members

Class C Members

  • Great River Energy/Maple Grove, Minn.
  • Minnkota Power Cooperative, Inc./Grand Forks, N.D.

Class D Members

  1. City of Arcadia, Wis.
  2. Village of Argyle, Wis.
  3. Village of Cashton, Wis.
  4. City of Cumberland, Wis.
  5. City of Elroy, Wis.
  6. City of Fennimore, Wis.
  7. City of Forest City, Iowa
  8. Village of La Farge, Wis.
  9. City of Lake Mills, Iowa
  10. City of Lanesboro, Min.
  11. McGregor Municipal Utilities, Iowa
  12. Village of Merrillan, Wis.
  13. City of New Lisbon, Wis.
  14. Osage Municipal Utilities, Iowa
  15. City of St. Charles, Minn.
  16. Village of Viola, Wis.

Facilities on Map:

  • Headquarters/La Crosse, Wis.
  • Alma Generating Site/Alma, Wis.
  • Elk Mound Generating Station/Elk Mound, Wis.
  • Flambeau Hydro Station/Ladysmith, Wis.
  • Genoa Generating Site/Genoa, Wis.
  • McNeilus Wind Farm/Adams, Minn.
  • Seven Mile Creek Landfill Station/Eau Claire, Wis.
  • Stoneman Station (biomass)/Cassville, Wis.*
  • Winnebago Wind Power Project/Thompson, Iowa

Facilities not Shown:

  • Central Disposal Landfill/Lake Mills, Iowa**
  • Timberline Trail Landfill/Weyerhaeuser, Wis.**
  • Five Star Dairy/Elk Mound, Wis.
  • Norswiss Dairy/Rice Lake, Wis.
  • Wild Rose Dairy/ La Farge, Wis.

*DTE Energy Services facility

**Waste Management, Inc., facilities

Barron Bayfield Chippewa Valley Clark Dunn Eau Claire Jackson Jump River Jump River Oakdale Pierce Pepin Polk-Burnett Price Richland Riverland Energy St. Croix Scenic Rivers Scenic Rivers Taylor Vernon Allamakee-Clayton Hawkeye Heartland Power Heartland Power Freeborn-Mower People's Energy Cooperative Tri-County Jo-Carroll
Follow us on Twitter
Follow us on Facebook
Click here to view the bird cam 
A Touchstone Energy Cooperative
Search
A Touchstone Energy Cooperative